Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resim_2023-03-16_161221429-1024x242.png
Sınır kapıları açıldı iddialarına açıklama

Sınır kapıları açıldı iddialarına açıklama

ABONE OL
Şubat 13, 2023 12:25
Sınır kapıları açıldı iddialarına açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili 12-13 Şubat Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

“Kapılar Açıldı, Suriye’den Yüz Binlerce Sığınmacı Getiriliyor” iddiası,

”Hasar Tespit Çalışmalarını Öğretmenler ve İmamlar Yaptı” iddiası,

“Diyanet, Elazığ’daki Harput Külliyesi’ni Depremzedelere Açmadı” iddiası,

“Afet Bölgesinde Yakalanan Yağmacının Kulağını Kestiler” iddiası,

“Yüzlerce Afetzede Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Bekletiliyor” iddiası,

”Kızılay’ın Konteyner Üretemeyen Fabrikasını Torpille Gelen Kebapçı Genel Müdür Yönetiyor” iddiası,

“Afetzedeler Çöp Konteynerleri Arasında Yaşıyor” iddiası,

“Yakalanan Yağmacı Direğe Bağlandı” iddiası,

“Erbil’den Adıyaman’a Gelen İş Makinaları Bekletiliyor, Engelleniyor” iddiası,

“Belediye Başkanı Gelince Kurulan Çadırlar, Başkan Gidince Toplandı” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, ”Hasar Tespit Çalışmalarını Öğretmenler ve İmamlar Yaptı” iddiasının gerçek dışı olduğu belirtilen bültende, şu ifadeler yer aldı:

“Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’una göre, yaşanan doğal afetlerin ardından hasar tespit çalışmalarını yalnızca inşaat mühendisleri ve/veya mimarlar yapmaktadır. Bu nedenle de Düzce’de yaşanan deprem sonrası hasar tespit çalışmalarını da iddia edildiği gibi imamlar ve öğretmenler değil, inşaat mühendisleri ve mimarlar yapmıştır.”

“YAĞMACININ KULAĞI KESİLDİ” İDDİASI

Bültende, sosyal medyada çokça yayılan “Afet Bölgesinde Yakalanan Yağmacının Kulağını Kestiler” iddiasının da doğru olmadığı bildirildi.

Söz konusu iddianın manipülayon içerdiği belirtilerek, “Söz konusu görüntüler iddia edildiği gibi Türkiye’de çekilmemiştir. Görüntünün Ocak 2023 tarihinde paylaşıldığı ve görüntülerdeki kişinin İspanyolca konuştuğu tespit edilmiştir” denildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, ”Kızılay’ın Konteyner Üretemeyen Fabrikasını Torpille Gelen Kebapçı Genel Müdür Yönetiyor” iddiası da yalanlandı.

Bültende konuyla ilgili gerçek şu ifadelerle açıklandı:

“İddia edilenin aksine Kızılay, Malatya’da yer alan ve 30 yıldır atıl durumda olan “vagon fabrikası” alanında eski fabrika binasını yıkarak yerine Kızılay Sistem Yapı Fabrikası’nı kurmuştur. Yaklaşık 3 ay önce resmen açılan fabrika kısmi üretime başlamıştır.

Fabrikanın 2023 yılı içinde tam kapasite çalışmaya başlaması ve yılda 65-70 bin konteyner üretecek kapasiteye gelmesi planlanmaktadır. Kızılay Sistem Fabrikası, yaşanan deprem felaketi öncesinde de talep eden tüm kurum ve kuruluşlar için kısmi konteyner üretimi yapmıştır. Yaşanan felaketin ardından, fabrika çalışanları da afetzede durumuna gelmiş, Kızılay tüm çalışanlarla iletişime geçerek aileleriyle birlikte hepsini fabrika binasına yerleştirmiştir. Bununla birlikte fabrikada üretim, kaldığı yerden hızla devam etmiştir.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.